W dalszym ciagu na stronie RCL - Rządowego Centrum Legislacji brak jest aktualizacji dot. stanowisk zgłoszonych w ramach uzgodnień do konsultacji publicznych i opiniowania projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa do . Jest ich ponad 100 a ostatni status jest z dnia 30.12.2021. Z odpowiedzi projektodawcy która został opublikowana można wnioskować, że nastąpi kilka zmian w projekcie ustawy o ochronie sygnalistów.
Opracowanie projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa jest związane z obowiązkiem wdrożenia do 17 grudnia 2021 r. przez Polskę (i inne kraje członkowskie UE) Dyrektywy UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Dyrektywa wprowadza wspólne minimalne wymogi zapewnianiające sygnalistom ochronę przed potencjalnym odwetem oraz nakładające na firmy szereg obowiązków takich jak utworzenie poufnych kanałów zgłoszeniowych, potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz zachowanie należytej staranności przy podejmowaniu działań następczych.
Do opublikowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów przesłało swoje uwagi wiele instytucji publicznych m.in. UZPP, UMP, RPO, UZPP, UZW, UODO, UOKiK I wiele podmiotów prywatnych. Wnioskodawca, a zarazem projektodawca projektu ustawy - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na obecna chwile odniosło się jedynie do jednego stanowiska (Związku Powiatów Polskich). Natomiast z pisma wynika, że mogą nastąpić istotne zmiany w projekcie ustawy.
"Zmiany mogą dotyczyć:
Pozostaje oczekiwać na opracowanie nowej wersji projektu ustawy o ochronie sygnalistów.
Źródła:
[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019L1937&from=EN
[2] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12352401/katalog/12822857#12822857